Ukończenie projektu badawczo rozwojowego
Terminy sprawozdań w 2022 roku
Szanowni Państwo,
Przypominamy o zbliżających się terminach sprawozdań:
– Sprawozdanie dotyczące opłaty za korzystanie ze środowiska – termin złożenia sprawozdania do 31 marca,
– Raport KOBIZE – termin złożenia raportu 28 luty,
– Zbiorcze zestawienie o gospodarowaniu odpadami – termin złożenia sprawozdania 15 marca poprzez bazę BDO,
– Sprawozdanie o gospodarowaniu opakowaniami – termin złożenia sprawozdania 15 marca poprzez bazę BDO.
W przypadku zainteresowania wykonaniem sprawozdań dla Państwa zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.
Terminy sprawozdań w 2021 roku
Szanowni Państwo,
Przypominamy o zbliżających się terminach sprawozdań:
– Sprawozdanie dotyczące opłaty za korzystanie ze środowiska – termin złożenia sprawozdania do 31 marca,
– Raport KOBIZE – termin złożenia raportu 28 luty,
– Zbiorcze zestawienie o gospodarowaniu odpadami – termin złożenia sprawozdania 15 marca poprzez bazę BDO,
– Sprawozdanie o gospodarowaniu opakowaniami – termin złożenia sprawozdania 15 marca poprzez bazę BDO.
W przypadku zainteresowania wykonaniem sprawozdań dla Państwa zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.
Nowe wytyczne w sprawie magazynowania odpadów
Szanowni Państwo,
Przypominamy, że z dniem 01.01.2021 r. zgodnie z rozporządzeniem Ministra Klimatu w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów wytwórcy odpadów mają obowiązek etykietowania odpadów niebezpiecznych.
Podstawa prawna:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20200001742/O/D20201742.pdf
W związku z powyższym informujemy, że obowiązek oznakowania odpadów spoczywa na wytwórcy odpadów.
Poniżej link do generatora etykiet na odpady niebezpieczne:
https://etykiety-odpadowe.pl/
Nowe terminy sprawozdań odpadowych
Zgodnie z opublikowaną w Dzienniku Ustaw ustawa z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. 2020 poz. 875).
SPRAWOZDAWCZOŚĆ
Ustawa zmienia terminy składania następujących sprawozdań:
- rocznego sprawozdania o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami (w zakresie odpadów wytwarzanych, zbieranych i przetwarzanych) za 2019 r. – przesunięcie do 31 października 2020 r., z wyjątkiem prowadzącego stację demontażu pojazdów oraz prowadzącego strzępiarkę, którzy powinni sprawozdać się w terminie do 11 września 2020 r. (art. 26),
- sprawozdań o odebranych odpadach komunalnych, sprawozdań prowadzących PSZOK-i oraz sprawozdań o zebranych odpadach komunalnych za rok 2019 – przesunięcie do 31 sierpnia 2020 r. (art. 7),
- rocznego sprawozdania o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami (w zakresie m.in. wprowadzania na rynek produktów w opakowaniach, sprzętów elektrycznych i elektronicznych, baterii i akumulatorów itd.) za rok 2019 – przesunięcie do 11 września 2020 r. (art. 26)
źródło: https://odpady-help.pl/aktualnosci/wznowienie-postepowan-administracyjnych-i-inne-zmiany-w-gospodarce-odpadami
Terminy sprawozdawczości za rok 2019
W wyniku zmian wprowadzonych w ustawodawstwie terminy poszczególnych sprawozdań związanych z branżą odpadową zostały zmienione w związku z czym zachęcamy do zapoznania się z obowiązującymi terminami składania sprawozdań przedstawionymi w poniższym pliku tekstowym
Interpretacja prawna Ministerstwa Klimatu dotycząca aktualizacji pozwoleń na zbieranie, przetwarzanie i gospodarowanie odpadami
W wyniku wielu niejasności oraz wątpliwości przedsiębiorców Ministerstwo Klimatu postanowiło zinterpretować przepis art. 14 ust. 4 oraz art. 10 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw – dotyczący dostosowywania pozwoleń na zbieranie, przetwarzanie i gospodarowanie odpadami.
Najważniejsza informacja dotyczy przypadków złożenia niepełnego wniosku o aktualizację:
,,Za złożenie wniosku o zmianę decyzji wymienionych w art. 14 ust. 1 lub w art. 10 ustawy nowelizującej spełniającego wymagania określone w art. 14 ust. 1 i 2 tej ustawy, należy uznać również złożenie wniosku, zawierającego braki formalne, które po wezwaniu przez organ właściwy zostaną uzupełnione w wyznaczonym przez ten organ, realnym do dotrzymania terminie. Dotyczy to więc takiego przypadku, gdy wniosek zawierający braki formalne został złożony przed upływem terminu określonego w art. 14 ust. 1 ustawy nowelizującej, 1 Dz. U. z 2019 r. poz. 1292, z późn. zm. 2 Dz. U. poz.1592 oraz z 2019 r. poz. 1579. a uzupełnienie braków formalnych pozwalających na uznanie, że wniosek spełnia wymagania określone w art. 14 ust. 1 i 2 ustawy nowelizującej nastąpi już po terminie określonym w art. 14 ust. 1 tej ustawy, tj. po dniu 5 marca 2020 r. W takim przypadku decyzja w zakresie gospodarowania odpadami nie wygasa po upływie 5 marca 2020 r., jeżeli wniosek zawierający braki formalne zostanie uzupełniony zgodnie z art. 64 Kodeksu postępowania administracyjnego”
Wcześniej według interpretacji ustawy za złożenie niepełnego wniosku groziło cofnięcie decyzji co skutkowało brakiem możliwości prowadzenia biznesu odpadowego na 10 lat.
Poniżej link do pełnej treści interpretacji prawnej Ministerstwa Klimatu:
Ministerstwo klimatu rozważa przesunięcie terminu aktualizacji decyzji
W dniu 4 lutego 2020 r. odbyła się debata w Senackiej Komisji Środowiska związana z problemami gospodarki odpadami. Dla wielu przedsiębiorców: prowadzących stacje demontażu, zbieranie czy przetwarzanie odpadów, ważną informacją jest to, że rozważane jest przez Ministerstwo Klimatu przesunięcie terminu złożenia wniosku o zmianę decyzji lub inne rozwiązanie umożliwiające uzupełnienie brakujących dokumentów w późniejszym terminie – po 5 marca br.
Ponadto z wstępnych informacji wynika, że od 16 lutego wejdą zmiany związane z elektronicznym system BDO, które wyeliminują niektóre błędy i poprawią jakość działania tego systemu
Okres przejściowy BDO do 30 czerwca 2020 r. !!!
w Dzienniku Ustaw z dnia 30.01.2020 r. opublikowana została ustawa z dnia 23.01.2020 r. (Dz.U.2020, poz. 150) o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta weszła w życie już następnego dnia tj. 31.01.2020 r.
Ustawa ta powoduje przesunięcie obowiązku składania sprawozdań m.in. sprawozdań komunalnych na termin 30.06.2020 r. a nie jak dotychczas do 31.01.2020 r.
Ponadto wprowadzone zostały nowe wzory kart przekazania odpadów i ewidencji w przypadku prowadzenia ewidencji w formie papierowej.
Wzory kart są również przygotowane na wypadek awarii systemu teleinformatycznego.
http://dziennikustaw.gov.pl/du/2020/150/1
źródło : https://odpady-help.pl/aktualnosci/ustawa-opublikowana-w-dzienniku-ustaw
Instrukcja Obsługi BDO
UWAGA UWAGA !!!
W związku z obowiązkiem wystawiania elektronicznych kart przekazania odpadów oraz prowadzenia elektronicznej ewidencji odpadów od dnia 01.01.2020 r. Zachęcamy wszystkich serdecznie do zapoznania się z obsługą rejestru BDO zgodnie z filmem w linku poniżej.
Ponadto przypominamy wszystkim wytwórcom odpadów, że brak wpisu do rejestru BDO powoduje, że z dniem 1 stycznia 2020 roku takie podmioty nie będą w stanie oddawać odpadów do żadnej firmy!!!
Firmy, które nie są wpisane do BDO, a wytwarzają odpady powinny w trybie natychmiastowym dokonać rejestracji w BDO zgodnie z wnioskami znajdującymi się pod adresem :
https://bdo.mos.gov.pl/home/wnioski/
Terminy sprawozdań środowiskowych
Witamy,
jak co roku przypominamy o terminach zbliżających się sprawozdań i obowiązkach raportowania wynikających z przepisów ochrony środowiska:
do 28 lutego:
- Należy wnieść opłatę roczną za rejestr BDO.
- Złożyć raport do KOBiZE (Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami) za 2018 rok.
do 15 marca:
- Złożyć do marszałka województwa roczne sprawozdanie o produktach w opakowaniach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi – dotyczy m.in. przedsiębiorców wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach.
- Złożyć do GIOŚ sprawozdanie w zakresie gospodarowania sprzętem elektrycznym i
elektronicznym oraz zużytym sprzętem – dotyczy m.in. przedsiębiorców wprowadzających na rynek sprzęt elektryczny i elektroniczny. - Złożyć marszałkowi województwa sprawozdania z zakresu ustawy o bateriach i akumulatorach – dotyczy mi.in. wprowadzających do obrotu baterie lub akumulatory.
- Złożyć marszałkowi województwa zbiorcze zestawienia danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania tych odpadów za poprzedni rok kalendarzowy – dotyczy wytwórców, zbierających i przetwarzających odpady.
do 31 marca:
- Złożenie wykazu zawierającego informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz wniesienie opłaty za korzystanie ze środowiska do właściwego urzędu marszałkowskiego;
Wszystkim podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą przypominamy o obowiązku terminowego składania wyżej wymienionych sprawozdań.
Masz problem z prawidłowym wypełnieniem sprawozdania i realizacją obowiązku raportowania?
Firma Agencja Ochrony Środowiska EKOPARK, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów świadczy usługę wypełnienia obowiązków sprawozdawczych.
Wszystkie zainteresowane podmioty zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakładce: http://www.ekopark.info.pl/oferta/usluga-srodowiskowa-audyt-doradztwo
Odpady zakopane pod ziemią
W Osowej Sieni policja oraz prokuratura badają sprawę związana z nielegalnym zakopywaniem odpadów pod ziemią. Odpady mogą być zakopane pod powierzchnią nawet kilku hektarów!!!!
http://www.zachod.pl/odpady-w-osowej-sieni-zakopane-nawet-na-kilku-hektarach/
Problem z masami ziemnymi pochodzącymi z placów budowy
Same kłopoty! W ostatnim czasie stosunkowo często organy administracji wszczynają postępowania w sprawie usunięcia z terenu różnych nieruchomości nawiezionych tam mas ziemnych. Zwykle chodzi o ziemię przywiezioną z placów budów. Według prawa są to… ODPADY!
Kolejne odpady, które miały nielegalnie zostać zakopane
Policja zatrzymała mężczyzn, którzy zamierzali zakopać sto ton śmieci na terenie wyrobiska żwirowni w Lewkówce pod Łodzią.
https://www.fakt.pl/…/lewkowka-pod-lodzia-chcieli-z…/9s8k9p6
Problem dewelopera z zanieczyszczonym gruntem
Gdy np. deweloper w Krakowie buduje bloki w miejscu dawnej stacji paliw, gdzie były nieszczelne zbiorniki i wyciekało paliwo, musi coś z tą ziemią zrobić.
I co zrobi?
Mieszkańcy małego miasteczka pod Krakowem, Olszanicy, boją się, że cały zanieczyszczony grunt wyląduje u nich pod nosem!
Czytaj więcej:
https://dziennikpolski24.pl/krakow-skazona-ziemie-chca-oczyszczac-w-olszanicy-sasiedzi-sa-pelni-obaw/ar/13536852
Zanieczyszczona ziemia na terenie centrum rozrywkowego w Krakowie
Tereny przy ulicy Dolnych Młynów w Krakowie- popularne miejsce rozrywki w Krakowie leży na skażonych gruntach. Wykryto 10-krotne przekroczenie normy dla cynku, a także kilkukrotne dla cyny i ołowiu. Analiza gleby wykazała też przekroczenia zawartości substancji ropopochodnych.
Śmieci na wyrobisku w Oświęcimiu
Pod lupą ekologów znalazła się firma z Oświęcimia. Do wykopanych dołów wsypywane są odpady pochodzące z remontów, odpady kopalniane oraz osady ściekowe. Firma przekonuję, że działa zgodnie z prawem i posiadanymi pozwoleniami.
Rekordowa kara dla zarządcy wysypiska w Zgierzu
Rekordowa kara dla zarządcy wysypiska w Zgierzu. W maju spłonęły tam tysiące ton śmieci. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska nałożył 1 milion złotych kary na zarządcę składowiska odpadów w Zgierzu.
Ponad milion kilogramów nielegalnych śmieci w portach Gdyni i Gdańska
Proceder sprowadzania śmieci w dalszym ciągu trwa. Pomimo wielu pożarów i afer związanych z nielegalnym importem śmieci oszuści dalej próbują wprowadzać do kraju nielegalne odpady. Funkcjonariusze Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku przeprowadzili wraz z Inspekcją Transportu Drogowego kontrolę w portach morskich w Gdyni i Gdańsku. Przeszukano kilkaset pojazdów oraz kontenerów. Wyniki są zastraszające. W kontenerach, które przypłynęły do Polski odnaleziono ponad milion kilogramów nielegalnych odpadów komunalnych pochodzących z Wielkiej Brytanii.
Uruchomiono procedurę zwrotu odpadów. Nadawcom grożą bardzo surowe kary finansowe a nawet kara więzienia.
Źródło: https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Nielegalne-smieci-w-porcie-w-Gdansku-i-Gdyni-n126262.html
Problem z trującymi resztkami spalonych odpadów
To się w głowie nie mieści! Trujące resztki spalonych śmieci mogą jeszcze miesiącami zalegać na pogorzeliskach. Za ich uprzątnięcie ostatecznie i tak zapłacą samorządy lub państwo. W sumie mogą to być dziesiątki milionów złotych! Czy po prostu – zapłacimy za to my! My wszyscy!
http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/1198504,pozary-wysypisk-smieci-trujace-resztki.html
Gleba i uprawy skażone metalami ciężkimi w Trzebinii
Mieszkańcy Trzebini i okolicznych miejscowości mają powody do niepokoju. Badania gleby i owoców przeprowadzone na składowisku przy ul. Słowackiego i w jego okolicy wykazały kilkakrotne przekroczenie norm metali ciężkich, w tym ołowiu. To wina pożaru składowiska?
Nielegalne wysypisko śmieci w gminie Grunwald 26.07.2018 r.
W miejscowości Mielno, położonej w Gminie Grunwald ktoś urządził sobie wysypisko śmieci posortowniczych. Nie jest znana dokładna ilość śmieci, jednak szacuje się, że znajduje się ich tam kilkadziesiąt ton. W chwili obecnej sprawę bada Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
Instrukcja Obsługi BDO
UWAGA UWAGA !!!
W związku z obowiązkiem wystawiania elektronicznych kart przekazania odpadów oraz prowadzenia elektronicznej ewidencji odpadów od dnia 01.01.2020 r. Zachęcamy wszystkich serdecznie do zapoznania się z obsługą rejestru BDO zgodnie z filmem w linku poniżej.
Ponadto przypominamy wszystkim wytwórcom odpadów, że brak wpisu do rejestru BDO powoduje, że z dniem 1 stycznia 2020 roku takie podmioty nie będą w stanie oddawać odpadów do żadnej firmy!!!
Firmy, które nie są wpisane do BDO, a wytwarzają odpady powinny w trybie natychmiastowym dokonać rejestracji w BDO zgodnie z wnioskami znajdującymi się pod adresem :
https://bdo.mos.gov.pl/home/wnioski/
Terminy sprawozdań środowiskowych
Witamy,
jak co roku przypominamy o terminach zbliżających się sprawozdań i obowiązkach raportowania wynikających z przepisów ochrony środowiska:
do 28 lutego:
- Należy wnieść opłatę roczną za rejestr BDO.
- Złożyć raport do KOBiZE (Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami) za 2018 rok.
do 15 marca:
- Złożyć do marszałka województwa roczne sprawozdanie o produktach w opakowaniach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi – dotyczy m.in. przedsiębiorców wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach.
- Złożyć do GIOŚ sprawozdanie w zakresie gospodarowania sprzętem elektrycznym i
elektronicznym oraz zużytym sprzętem – dotyczy m.in. przedsiębiorców wprowadzających na rynek sprzęt elektryczny i elektroniczny. - Złożyć marszałkowi województwa sprawozdania z zakresu ustawy o bateriach i akumulatorach – dotyczy mi.in. wprowadzających do obrotu baterie lub akumulatory.
- Złożyć marszałkowi województwa zbiorcze zestawienia danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania tych odpadów za poprzedni rok kalendarzowy – dotyczy wytwórców, zbierających i przetwarzających odpady.
do 31 marca:
- Złożenie wykazu zawierającego informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz wniesienie opłaty za korzystanie ze środowiska do właściwego urzędu marszałkowskiego;
Wszystkim podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą przypominamy o obowiązku terminowego składania wyżej wymienionych sprawozdań.
Masz problem z prawidłowym wypełnieniem sprawozdania i realizacją obowiązku raportowania?
Firma Agencja Ochrony Środowiska EKOPARK, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów świadczy usługę wypełnienia obowiązków sprawozdawczych.
Wszystkie zainteresowane podmioty zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakładce: http://www.ekopark.info.pl/oferta/usluga-srodowiskowa-audyt-doradztwo
Odpady zakopane pod ziemią
W Osowej Sieni policja oraz prokuratura badają sprawę związana z nielegalnym zakopywaniem odpadów pod ziemią. Odpady mogą być zakopane pod powierzchnią nawet kilku hektarów!!!!
http://www.zachod.pl/odpady-w-osowej-sieni-zakopane-nawet-na-kilku-hektarach/
Problem z masami ziemnymi pochodzącymi z placów budowy
Same kłopoty! W ostatnim czasie stosunkowo często organy administracji wszczynają postępowania w sprawie usunięcia z terenu różnych nieruchomości nawiezionych tam mas ziemnych. Zwykle chodzi o ziemię przywiezioną z placów budów. Według prawa są to… ODPADY!
Kolejne odpady, które miały nielegalnie zostać zakopane
Policja zatrzymała mężczyzn, którzy zamierzali zakopać sto ton śmieci na terenie wyrobiska żwirowni w Lewkówce pod Łodzią.
https://www.fakt.pl/…/lewkowka-pod-lodzia-chcieli-z…/9s8k9p6
Problem dewelopera z zanieczyszczonym gruntem
Gdy np. deweloper w Krakowie buduje bloki w miejscu dawnej stacji paliw, gdzie były nieszczelne zbiorniki i wyciekało paliwo, musi coś z tą ziemią zrobić.
I co zrobi?
Mieszkańcy małego miasteczka pod Krakowem, Olszanicy, boją się, że cały zanieczyszczony grunt wyląduje u nich pod nosem!
Czytaj więcej:
https://dziennikpolski24.pl/krakow-skazona-ziemie-chca-oczyszczac-w-olszanicy-sasiedzi-sa-pelni-obaw/ar/13536852
Zanieczyszczona ziemia na terenie centrum rozrywkowego w Krakowie
Tereny przy ulicy Dolnych Młynów w Krakowie- popularne miejsce rozrywki w Krakowie leży na skażonych gruntach. Wykryto 10-krotne przekroczenie normy dla cynku, a także kilkukrotne dla cyny i ołowiu. Analiza gleby wykazała też przekroczenia zawartości substancji ropopochodnych.
Śmieci na wyrobisku w Oświęcimiu
Pod lupą ekologów znalazła się firma z Oświęcimia. Do wykopanych dołów wsypywane są odpady pochodzące z remontów, odpady kopalniane oraz osady ściekowe. Firma przekonuję, że działa zgodnie z prawem i posiadanymi pozwoleniami.
Rekordowa kara dla zarządcy wysypiska w Zgierzu
Rekordowa kara dla zarządcy wysypiska w Zgierzu. W maju spłonęły tam tysiące ton śmieci. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska nałożył 1 milion złotych kary na zarządcę składowiska odpadów w Zgierzu.
Ponad milion kilogramów nielegalnych śmieci w portach Gdyni i Gdańska
Proceder sprowadzania śmieci w dalszym ciągu trwa. Pomimo wielu pożarów i afer związanych z nielegalnym importem śmieci oszuści dalej próbują wprowadzać do kraju nielegalne odpady. Funkcjonariusze Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku przeprowadzili wraz z Inspekcją Transportu Drogowego kontrolę w portach morskich w Gdyni i Gdańsku. Przeszukano kilkaset pojazdów oraz kontenerów. Wyniki są zastraszające. W kontenerach, które przypłynęły do Polski odnaleziono ponad milion kilogramów nielegalnych odpadów komunalnych pochodzących z Wielkiej Brytanii.
Uruchomiono procedurę zwrotu odpadów. Nadawcom grożą bardzo surowe kary finansowe a nawet kara więzienia.
Źródło: https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Nielegalne-smieci-w-porcie-w-Gdansku-i-Gdyni-n126262.html
Problem z trującymi resztkami spalonych odpadów
To się w głowie nie mieści! Trujące resztki spalonych śmieci mogą jeszcze miesiącami zalegać na pogorzeliskach. Za ich uprzątnięcie ostatecznie i tak zapłacą samorządy lub państwo. W sumie mogą to być dziesiątki milionów złotych! Czy po prostu – zapłacimy za to my! My wszyscy!
http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/1198504,pozary-wysypisk-smieci-trujace-resztki.html
Gleba i uprawy skażone metalami ciężkimi w Trzebinii
Mieszkańcy Trzebini i okolicznych miejscowości mają powody do niepokoju. Badania gleby i owoców przeprowadzone na składowisku przy ul. Słowackiego i w jego okolicy wykazały kilkakrotne przekroczenie norm metali ciężkich, w tym ołowiu. To wina pożaru składowiska?
Nielegalne wysypisko śmieci w gminie Grunwald 26.07.2018 r.
W miejscowości Mielno, położonej w Gminie Grunwald ktoś urządził sobie wysypisko śmieci posortowniczych. Nie jest znana dokładna ilość śmieci, jednak szacuje się, że znajduje się ich tam kilkadziesiąt ton. W chwili obecnej sprawę bada Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
Instrukcja Obsługi BDO
UWAGA UWAGA !!!
W związku z obowiązkiem wystawiania elektronicznych kart przekazania odpadów oraz prowadzenia elektronicznej ewidencji odpadów od dnia 01.01.2020 r. Zachęcamy wszystkich serdecznie do zapoznania się z obsługą rejestru BDO zgodnie z filmem w linku poniżej.
Ponadto przypominamy wszystkim wytwórcom odpadów, że brak wpisu do rejestru BDO powoduje, że z dniem 1 stycznia 2020 roku takie podmioty nie będą w stanie oddawać odpadów do żadnej firmy!!!
Firmy, które nie są wpisane do BDO, a wytwarzają odpady powinny w trybie natychmiastowym dokonać rejestracji w BDO zgodnie z wnioskami znajdującymi się pod adresem :
https://bdo.mos.gov.pl/home/wnioski/
Terminy sprawozdań środowiskowych
Witamy,
jak co roku przypominamy o terminach zbliżających się sprawozdań i obowiązkach raportowania wynikających z przepisów ochrony środowiska:
do 28 lutego:
- Należy wnieść opłatę roczną za rejestr BDO.
- Złożyć raport do KOBiZE (Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami) za 2018 rok.
do 15 marca:
- Złożyć do marszałka województwa roczne sprawozdanie o produktach w opakowaniach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi – dotyczy m.in. przedsiębiorców wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach.
- Złożyć do GIOŚ sprawozdanie w zakresie gospodarowania sprzętem elektrycznym i
elektronicznym oraz zużytym sprzętem – dotyczy m.in. przedsiębiorców wprowadzających na rynek sprzęt elektryczny i elektroniczny. - Złożyć marszałkowi województwa sprawozdania z zakresu ustawy o bateriach i akumulatorach – dotyczy mi.in. wprowadzających do obrotu baterie lub akumulatory.
- Złożyć marszałkowi województwa zbiorcze zestawienia danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania tych odpadów za poprzedni rok kalendarzowy – dotyczy wytwórców, zbierających i przetwarzających odpady.
do 31 marca:
- Złożenie wykazu zawierającego informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz wniesienie opłaty za korzystanie ze środowiska do właściwego urzędu marszałkowskiego;
Wszystkim podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą przypominamy o obowiązku terminowego składania wyżej wymienionych sprawozdań.
Masz problem z prawidłowym wypełnieniem sprawozdania i realizacją obowiązku raportowania?
Firma Agencja Ochrony Środowiska EKOPARK, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów świadczy usługę wypełnienia obowiązków sprawozdawczych.
Wszystkie zainteresowane podmioty zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakładce: http://www.ekopark.info.pl/oferta/usluga-srodowiskowa-audyt-doradztwo
Odpady zakopane pod ziemią
W Osowej Sieni policja oraz prokuratura badają sprawę związana z nielegalnym zakopywaniem odpadów pod ziemią. Odpady mogą być zakopane pod powierzchnią nawet kilku hektarów!!!!
http://www.zachod.pl/odpady-w-osowej-sieni-zakopane-nawet-na-kilku-hektarach/
Problem z masami ziemnymi pochodzącymi z placów budowy
Same kłopoty! W ostatnim czasie stosunkowo często organy administracji wszczynają postępowania w sprawie usunięcia z terenu różnych nieruchomości nawiezionych tam mas ziemnych. Zwykle chodzi o ziemię przywiezioną z placów budów. Według prawa są to… ODPADY!
Kolejne odpady, które miały nielegalnie zostać zakopane
Policja zatrzymała mężczyzn, którzy zamierzali zakopać sto ton śmieci na terenie wyrobiska żwirowni w Lewkówce pod Łodzią.
https://www.fakt.pl/…/lewkowka-pod-lodzia-chcieli-z…/9s8k9p6
Problem dewelopera z zanieczyszczonym gruntem
Gdy np. deweloper w Krakowie buduje bloki w miejscu dawnej stacji paliw, gdzie były nieszczelne zbiorniki i wyciekało paliwo, musi coś z tą ziemią zrobić.
I co zrobi?
Mieszkańcy małego miasteczka pod Krakowem, Olszanicy, boją się, że cały zanieczyszczony grunt wyląduje u nich pod nosem!
Czytaj więcej:
https://dziennikpolski24.pl/krakow-skazona-ziemie-chca-oczyszczac-w-olszanicy-sasiedzi-sa-pelni-obaw/ar/13536852
Zanieczyszczona ziemia na terenie centrum rozrywkowego w Krakowie
Tereny przy ulicy Dolnych Młynów w Krakowie- popularne miejsce rozrywki w Krakowie leży na skażonych gruntach. Wykryto 10-krotne przekroczenie normy dla cynku, a także kilkukrotne dla cyny i ołowiu. Analiza gleby wykazała też przekroczenia zawartości substancji ropopochodnych.
Śmieci na wyrobisku w Oświęcimiu
Pod lupą ekologów znalazła się firma z Oświęcimia. Do wykopanych dołów wsypywane są odpady pochodzące z remontów, odpady kopalniane oraz osady ściekowe. Firma przekonuję, że działa zgodnie z prawem i posiadanymi pozwoleniami.
Rekordowa kara dla zarządcy wysypiska w Zgierzu
Rekordowa kara dla zarządcy wysypiska w Zgierzu. W maju spłonęły tam tysiące ton śmieci. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska nałożył 1 milion złotych kary na zarządcę składowiska odpadów w Zgierzu.
Ponad milion kilogramów nielegalnych śmieci w portach Gdyni i Gdańska
Proceder sprowadzania śmieci w dalszym ciągu trwa. Pomimo wielu pożarów i afer związanych z nielegalnym importem śmieci oszuści dalej próbują wprowadzać do kraju nielegalne odpady. Funkcjonariusze Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku przeprowadzili wraz z Inspekcją Transportu Drogowego kontrolę w portach morskich w Gdyni i Gdańsku. Przeszukano kilkaset pojazdów oraz kontenerów. Wyniki są zastraszające. W kontenerach, które przypłynęły do Polski odnaleziono ponad milion kilogramów nielegalnych odpadów komunalnych pochodzących z Wielkiej Brytanii.
Uruchomiono procedurę zwrotu odpadów. Nadawcom grożą bardzo surowe kary finansowe a nawet kara więzienia.
Źródło: https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Nielegalne-smieci-w-porcie-w-Gdansku-i-Gdyni-n126262.html
Problem z trującymi resztkami spalonych odpadów
To się w głowie nie mieści! Trujące resztki spalonych śmieci mogą jeszcze miesiącami zalegać na pogorzeliskach. Za ich uprzątnięcie ostatecznie i tak zapłacą samorządy lub państwo. W sumie mogą to być dziesiątki milionów złotych! Czy po prostu – zapłacimy za to my! My wszyscy!
http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/1198504,pozary-wysypisk-smieci-trujace-resztki.html
Gleba i uprawy skażone metalami ciężkimi w Trzebinii
Mieszkańcy Trzebini i okolicznych miejscowości mają powody do niepokoju. Badania gleby i owoców przeprowadzone na składowisku przy ul. Słowackiego i w jego okolicy wykazały kilkakrotne przekroczenie norm metali ciężkich, w tym ołowiu. To wina pożaru składowiska?
Nielegalne wysypisko śmieci w gminie Grunwald 26.07.2018 r.
W miejscowości Mielno, położonej w Gminie Grunwald ktoś urządził sobie wysypisko śmieci posortowniczych. Nie jest znana dokładna ilość śmieci, jednak szacuje się, że znajduje się ich tam kilkadziesiąt ton. W chwili obecnej sprawę bada Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
Instrukcja Obsługi BDO
UWAGA UWAGA !!!
W związku z obowiązkiem wystawiania elektronicznych kart przekazania odpadów oraz prowadzenia elektronicznej ewidencji odpadów od dnia 01.01.2020 r. Zachęcamy wszystkich serdecznie do zapoznania się z obsługą rejestru BDO zgodnie z filmem w linku poniżej.
Ponadto przypominamy wszystkim wytwórcom odpadów, że brak wpisu do rejestru BDO powoduje, że z dniem 1 stycznia 2020 roku takie podmioty nie będą w stanie oddawać odpadów do żadnej firmy!!!
Firmy, które nie są wpisane do BDO, a wytwarzają odpady powinny w trybie natychmiastowym dokonać rejestracji w BDO zgodnie z wnioskami znajdującymi się pod adresem :
https://bdo.mos.gov.pl/home/wnioski/
Terminy sprawozdań środowiskowych
Witamy,
jak co roku przypominamy o terminach zbliżających się sprawozdań i obowiązkach raportowania wynikających z przepisów ochrony środowiska:
do 28 lutego:
- Należy wnieść opłatę roczną za rejestr BDO.
- Złożyć raport do KOBiZE (Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami) za 2018 rok.
do 15 marca:
- Złożyć do marszałka województwa roczne sprawozdanie o produktach w opakowaniach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi – dotyczy m.in. przedsiębiorców wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach.
- Złożyć do GIOŚ sprawozdanie w zakresie gospodarowania sprzętem elektrycznym i
elektronicznym oraz zużytym sprzętem – dotyczy m.in. przedsiębiorców wprowadzających na rynek sprzęt elektryczny i elektroniczny. - Złożyć marszałkowi województwa sprawozdania z zakresu ustawy o bateriach i akumulatorach – dotyczy mi.in. wprowadzających do obrotu baterie lub akumulatory.
- Złożyć marszałkowi województwa zbiorcze zestawienia danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania tych odpadów za poprzedni rok kalendarzowy – dotyczy wytwórców, zbierających i przetwarzających odpady.
do 31 marca:
- Złożenie wykazu zawierającego informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz wniesienie opłaty za korzystanie ze środowiska do właściwego urzędu marszałkowskiego;
Wszystkim podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą przypominamy o obowiązku terminowego składania wyżej wymienionych sprawozdań.
Masz problem z prawidłowym wypełnieniem sprawozdania i realizacją obowiązku raportowania?
Firma Agencja Ochrony Środowiska EKOPARK, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów świadczy usługę wypełnienia obowiązków sprawozdawczych.
Wszystkie zainteresowane podmioty zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakładce: http://www.ekopark.info.pl/oferta/usluga-srodowiskowa-audyt-doradztwo
Odpady zakopane pod ziemią
W Osowej Sieni policja oraz prokuratura badają sprawę związana z nielegalnym zakopywaniem odpadów pod ziemią. Odpady mogą być zakopane pod powierzchnią nawet kilku hektarów!!!!
http://www.zachod.pl/odpady-w-osowej-sieni-zakopane-nawet-na-kilku-hektarach/
Problem z masami ziemnymi pochodzącymi z placów budowy
Same kłopoty! W ostatnim czasie stosunkowo często organy administracji wszczynają postępowania w sprawie usunięcia z terenu różnych nieruchomości nawiezionych tam mas ziemnych. Zwykle chodzi o ziemię przywiezioną z placów budów. Według prawa są to… ODPADY!
Kolejne odpady, które miały nielegalnie zostać zakopane
Policja zatrzymała mężczyzn, którzy zamierzali zakopać sto ton śmieci na terenie wyrobiska żwirowni w Lewkówce pod Łodzią.
https://www.fakt.pl/…/lewkowka-pod-lodzia-chcieli-z…/9s8k9p6
Problem dewelopera z zanieczyszczonym gruntem
Gdy np. deweloper w Krakowie buduje bloki w miejscu dawnej stacji paliw, gdzie były nieszczelne zbiorniki i wyciekało paliwo, musi coś z tą ziemią zrobić.
I co zrobi?
Mieszkańcy małego miasteczka pod Krakowem, Olszanicy, boją się, że cały zanieczyszczony grunt wyląduje u nich pod nosem!
Czytaj więcej:
https://dziennikpolski24.pl/krakow-skazona-ziemie-chca-oczyszczac-w-olszanicy-sasiedzi-sa-pelni-obaw/ar/13536852
Zanieczyszczona ziemia na terenie centrum rozrywkowego w Krakowie
Tereny przy ulicy Dolnych Młynów w Krakowie- popularne miejsce rozrywki w Krakowie leży na skażonych gruntach. Wykryto 10-krotne przekroczenie normy dla cynku, a także kilkukrotne dla cyny i ołowiu. Analiza gleby wykazała też przekroczenia zawartości substancji ropopochodnych.
Śmieci na wyrobisku w Oświęcimiu
Pod lupą ekologów znalazła się firma z Oświęcimia. Do wykopanych dołów wsypywane są odpady pochodzące z remontów, odpady kopalniane oraz osady ściekowe. Firma przekonuję, że działa zgodnie z prawem i posiadanymi pozwoleniami.
Rekordowa kara dla zarządcy wysypiska w Zgierzu
Rekordowa kara dla zarządcy wysypiska w Zgierzu. W maju spłonęły tam tysiące ton śmieci. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska nałożył 1 milion złotych kary na zarządcę składowiska odpadów w Zgierzu.
Ponad milion kilogramów nielegalnych śmieci w portach Gdyni i Gdańska
Proceder sprowadzania śmieci w dalszym ciągu trwa. Pomimo wielu pożarów i afer związanych z nielegalnym importem śmieci oszuści dalej próbują wprowadzać do kraju nielegalne odpady. Funkcjonariusze Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku przeprowadzili wraz z Inspekcją Transportu Drogowego kontrolę w portach morskich w Gdyni i Gdańsku. Przeszukano kilkaset pojazdów oraz kontenerów. Wyniki są zastraszające. W kontenerach, które przypłynęły do Polski odnaleziono ponad milion kilogramów nielegalnych odpadów komunalnych pochodzących z Wielkiej Brytanii.
Uruchomiono procedurę zwrotu odpadów. Nadawcom grożą bardzo surowe kary finansowe a nawet kara więzienia.
Źródło: https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Nielegalne-smieci-w-porcie-w-Gdansku-i-Gdyni-n126262.html
Problem z trującymi resztkami spalonych odpadów
To się w głowie nie mieści! Trujące resztki spalonych śmieci mogą jeszcze miesiącami zalegać na pogorzeliskach. Za ich uprzątnięcie ostatecznie i tak zapłacą samorządy lub państwo. W sumie mogą to być dziesiątki milionów złotych! Czy po prostu – zapłacimy za to my! My wszyscy!
http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/1198504,pozary-wysypisk-smieci-trujace-resztki.html
Gleba i uprawy skażone metalami ciężkimi w Trzebinii
Mieszkańcy Trzebini i okolicznych miejscowości mają powody do niepokoju. Badania gleby i owoców przeprowadzone na składowisku przy ul. Słowackiego i w jego okolicy wykazały kilkakrotne przekroczenie norm metali ciężkich, w tym ołowiu. To wina pożaru składowiska?
Nielegalne wysypisko śmieci w gminie Grunwald 26.07.2018 r.
W miejscowości Mielno, położonej w Gminie Grunwald ktoś urządził sobie wysypisko śmieci posortowniczych. Nie jest znana dokładna ilość śmieci, jednak szacuje się, że znajduje się ich tam kilkadziesiąt ton. W chwili obecnej sprawę bada Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
Terminy sprawozdań środowiskowych
Witamy,
jak co roku przypominamy o terminach zbliżających się sprawozdań i obowiązkach raportowania wynikających z przepisów ochrony środowiska:
do 28 lutego:
- Należy wnieść opłatę roczną za rejestr BDO.
- Złożyć raport do KOBiZE (Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami) za 2018 rok.
do 15 marca:
- Złożyć do marszałka województwa roczne sprawozdanie o produktach w opakowaniach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi – dotyczy m.in. przedsiębiorców wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach.
- Złożyć do GIOŚ sprawozdanie w zakresie gospodarowania sprzętem elektrycznym i
elektronicznym oraz zużytym sprzętem – dotyczy m.in. przedsiębiorców wprowadzających na rynek sprzęt elektryczny i elektroniczny. - Złożyć marszałkowi województwa sprawozdania z zakresu ustawy o bateriach i akumulatorach – dotyczy mi.in. wprowadzających do obrotu baterie lub akumulatory.
- Złożyć marszałkowi województwa zbiorcze zestawienia danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania tych odpadów za poprzedni rok kalendarzowy – dotyczy wytwórców, zbierających i przetwarzających odpady.
do 31 marca:
- Złożenie wykazu zawierającego informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz wniesienie opłaty za korzystanie ze środowiska do właściwego urzędu marszałkowskiego;
Wszystkim podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą przypominamy o obowiązku terminowego składania wyżej wymienionych sprawozdań.
Masz problem z prawidłowym wypełnieniem sprawozdania i realizacją obowiązku raportowania?
Firma Agencja Ochrony Środowiska EKOPARK, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów świadczy usługę wypełnienia obowiązków sprawozdawczych.
Wszystkie zainteresowane podmioty zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakładce: http://www.ekopark.info.pl/oferta/usluga-srodowiskowa-audyt-doradztwo
Odpady zakopane pod ziemią
W Osowej Sieni policja oraz prokuratura badają sprawę związana z nielegalnym zakopywaniem odpadów pod ziemią. Odpady mogą być zakopane pod powierzchnią nawet kilku hektarów!!!!
http://www.zachod.pl/odpady-w-osowej-sieni-zakopane-nawet-na-kilku-hektarach/
Problem z masami ziemnymi pochodzącymi z placów budowy
Same kłopoty! W ostatnim czasie stosunkowo często organy administracji wszczynają postępowania w sprawie usunięcia z terenu różnych nieruchomości nawiezionych tam mas ziemnych. Zwykle chodzi o ziemię przywiezioną z placów budów. Według prawa są to… ODPADY!
Kolejne odpady, które miały nielegalnie zostać zakopane
Policja zatrzymała mężczyzn, którzy zamierzali zakopać sto ton śmieci na terenie wyrobiska żwirowni w Lewkówce pod Łodzią.
https://www.fakt.pl/…/lewkowka-pod-lodzia-chcieli-z…/9s8k9p6
Problem dewelopera z zanieczyszczonym gruntem
Gdy np. deweloper w Krakowie buduje bloki w miejscu dawnej stacji paliw, gdzie były nieszczelne zbiorniki i wyciekało paliwo, musi coś z tą ziemią zrobić.
I co zrobi?
Mieszkańcy małego miasteczka pod Krakowem, Olszanicy, boją się, że cały zanieczyszczony grunt wyląduje u nich pod nosem!
Czytaj więcej:
https://dziennikpolski24.pl/krakow-skazona-ziemie-chca-oczyszczac-w-olszanicy-sasiedzi-sa-pelni-obaw/ar/13536852
Zanieczyszczona ziemia na terenie centrum rozrywkowego w Krakowie
Tereny przy ulicy Dolnych Młynów w Krakowie- popularne miejsce rozrywki w Krakowie leży na skażonych gruntach. Wykryto 10-krotne przekroczenie normy dla cynku, a także kilkukrotne dla cyny i ołowiu. Analiza gleby wykazała też przekroczenia zawartości substancji ropopochodnych.
Śmieci na wyrobisku w Oświęcimiu
Pod lupą ekologów znalazła się firma z Oświęcimia. Do wykopanych dołów wsypywane są odpady pochodzące z remontów, odpady kopalniane oraz osady ściekowe. Firma przekonuję, że działa zgodnie z prawem i posiadanymi pozwoleniami.
Rekordowa kara dla zarządcy wysypiska w Zgierzu
Rekordowa kara dla zarządcy wysypiska w Zgierzu. W maju spłonęły tam tysiące ton śmieci. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska nałożył 1 milion złotych kary na zarządcę składowiska odpadów w Zgierzu.
Ponad milion kilogramów nielegalnych śmieci w portach Gdyni i Gdańska
Proceder sprowadzania śmieci w dalszym ciągu trwa. Pomimo wielu pożarów i afer związanych z nielegalnym importem śmieci oszuści dalej próbują wprowadzać do kraju nielegalne odpady. Funkcjonariusze Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku przeprowadzili wraz z Inspekcją Transportu Drogowego kontrolę w portach morskich w Gdyni i Gdańsku. Przeszukano kilkaset pojazdów oraz kontenerów. Wyniki są zastraszające. W kontenerach, które przypłynęły do Polski odnaleziono ponad milion kilogramów nielegalnych odpadów komunalnych pochodzących z Wielkiej Brytanii.
Uruchomiono procedurę zwrotu odpadów. Nadawcom grożą bardzo surowe kary finansowe a nawet kara więzienia.
Źródło: https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Nielegalne-smieci-w-porcie-w-Gdansku-i-Gdyni-n126262.html
Problem z trującymi resztkami spalonych odpadów
To się w głowie nie mieści! Trujące resztki spalonych śmieci mogą jeszcze miesiącami zalegać na pogorzeliskach. Za ich uprzątnięcie ostatecznie i tak zapłacą samorządy lub państwo. W sumie mogą to być dziesiątki milionów złotych! Czy po prostu – zapłacimy za to my! My wszyscy!
http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/1198504,pozary-wysypisk-smieci-trujace-resztki.html
Gleba i uprawy skażone metalami ciężkimi w Trzebinii
Mieszkańcy Trzebini i okolicznych miejscowości mają powody do niepokoju. Badania gleby i owoców przeprowadzone na składowisku przy ul. Słowackiego i w jego okolicy wykazały kilkakrotne przekroczenie norm metali ciężkich, w tym ołowiu. To wina pożaru składowiska?
Nielegalne wysypisko śmieci w gminie Grunwald 26.07.2018 r.
W miejscowości Mielno, położonej w Gminie Grunwald ktoś urządził sobie wysypisko śmieci posortowniczych. Nie jest znana dokładna ilość śmieci, jednak szacuje się, że znajduje się ich tam kilkadziesiąt ton. W chwili obecnej sprawę bada Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
Terminy sprawozdań środowiskowych
Witamy,
jak co roku przypominamy o terminach zbliżających się sprawozdań i obowiązkach raportowania wynikających z przepisów ochrony środowiska:
do 28 lutego:
- Należy wnieść opłatę roczną za rejestr BDO.
- Złożyć raport do KOBiZE (Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami) za 2018 rok.
do 15 marca:
- Złożyć do marszałka województwa roczne sprawozdanie o produktach w opakowaniach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi – dotyczy m.in. przedsiębiorców wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach.
- Złożyć do GIOŚ sprawozdanie w zakresie gospodarowania sprzętem elektrycznym i
elektronicznym oraz zużytym sprzętem – dotyczy m.in. przedsiębiorców wprowadzających na rynek sprzęt elektryczny i elektroniczny. - Złożyć marszałkowi województwa sprawozdania z zakresu ustawy o bateriach i akumulatorach – dotyczy mi.in. wprowadzających do obrotu baterie lub akumulatory.
- Złożyć marszałkowi województwa zbiorcze zestawienia danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania tych odpadów za poprzedni rok kalendarzowy – dotyczy wytwórców, zbierających i przetwarzających odpady.
do 31 marca:
- Złożenie wykazu zawierającego informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz wniesienie opłaty za korzystanie ze środowiska do właściwego urzędu marszałkowskiego;
Wszystkim podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą przypominamy o obowiązku terminowego składania wyżej wymienionych sprawozdań.
Masz problem z prawidłowym wypełnieniem sprawozdania i realizacją obowiązku raportowania?
Firma Agencja Ochrony Środowiska EKOPARK, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów świadczy usługę wypełnienia obowiązków sprawozdawczych.
Wszystkie zainteresowane podmioty zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakładce: http://www.ekopark.info.pl/oferta/usluga-srodowiskowa-audyt-doradztwo
Odpady zakopane pod ziemią
W Osowej Sieni policja oraz prokuratura badają sprawę związana z nielegalnym zakopywaniem odpadów pod ziemią. Odpady mogą być zakopane pod powierzchnią nawet kilku hektarów!!!!
http://www.zachod.pl/odpady-w-osowej-sieni-zakopane-nawet-na-kilku-hektarach/
Problem z masami ziemnymi pochodzącymi z placów budowy
Same kłopoty! W ostatnim czasie stosunkowo często organy administracji wszczynają postępowania w sprawie usunięcia z terenu różnych nieruchomości nawiezionych tam mas ziemnych. Zwykle chodzi o ziemię przywiezioną z placów budów. Według prawa są to… ODPADY!
Kolejne odpady, które miały nielegalnie zostać zakopane
Policja zatrzymała mężczyzn, którzy zamierzali zakopać sto ton śmieci na terenie wyrobiska żwirowni w Lewkówce pod Łodzią.
https://www.fakt.pl/…/lewkowka-pod-lodzia-chcieli-z…/9s8k9p6
Problem dewelopera z zanieczyszczonym gruntem
Gdy np. deweloper w Krakowie buduje bloki w miejscu dawnej stacji paliw, gdzie były nieszczelne zbiorniki i wyciekało paliwo, musi coś z tą ziemią zrobić.
I co zrobi?
Mieszkańcy małego miasteczka pod Krakowem, Olszanicy, boją się, że cały zanieczyszczony grunt wyląduje u nich pod nosem!
Czytaj więcej:
https://dziennikpolski24.pl/krakow-skazona-ziemie-chca-oczyszczac-w-olszanicy-sasiedzi-sa-pelni-obaw/ar/13536852
Zanieczyszczona ziemia na terenie centrum rozrywkowego w Krakowie
Tereny przy ulicy Dolnych Młynów w Krakowie- popularne miejsce rozrywki w Krakowie leży na skażonych gruntach. Wykryto 10-krotne przekroczenie normy dla cynku, a także kilkukrotne dla cyny i ołowiu. Analiza gleby wykazała też przekroczenia zawartości substancji ropopochodnych.
Śmieci na wyrobisku w Oświęcimiu
Pod lupą ekologów znalazła się firma z Oświęcimia. Do wykopanych dołów wsypywane są odpady pochodzące z remontów, odpady kopalniane oraz osady ściekowe. Firma przekonuję, że działa zgodnie z prawem i posiadanymi pozwoleniami.
Rekordowa kara dla zarządcy wysypiska w Zgierzu
Rekordowa kara dla zarządcy wysypiska w Zgierzu. W maju spłonęły tam tysiące ton śmieci. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska nałożył 1 milion złotych kary na zarządcę składowiska odpadów w Zgierzu.
Ponad milion kilogramów nielegalnych śmieci w portach Gdyni i Gdańska
Proceder sprowadzania śmieci w dalszym ciągu trwa. Pomimo wielu pożarów i afer związanych z nielegalnym importem śmieci oszuści dalej próbują wprowadzać do kraju nielegalne odpady. Funkcjonariusze Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku przeprowadzili wraz z Inspekcją Transportu Drogowego kontrolę w portach morskich w Gdyni i Gdańsku. Przeszukano kilkaset pojazdów oraz kontenerów. Wyniki są zastraszające. W kontenerach, które przypłynęły do Polski odnaleziono ponad milion kilogramów nielegalnych odpadów komunalnych pochodzących z Wielkiej Brytanii.
Uruchomiono procedurę zwrotu odpadów. Nadawcom grożą bardzo surowe kary finansowe a nawet kara więzienia.
Źródło: https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Nielegalne-smieci-w-porcie-w-Gdansku-i-Gdyni-n126262.html
Problem z trującymi resztkami spalonych odpadów
To się w głowie nie mieści! Trujące resztki spalonych śmieci mogą jeszcze miesiącami zalegać na pogorzeliskach. Za ich uprzątnięcie ostatecznie i tak zapłacą samorządy lub państwo. W sumie mogą to być dziesiątki milionów złotych! Czy po prostu – zapłacimy za to my! My wszyscy!
http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/1198504,pozary-wysypisk-smieci-trujace-resztki.html
Gleba i uprawy skażone metalami ciężkimi w Trzebinii
Mieszkańcy Trzebini i okolicznych miejscowości mają powody do niepokoju. Badania gleby i owoców przeprowadzone na składowisku przy ul. Słowackiego i w jego okolicy wykazały kilkakrotne przekroczenie norm metali ciężkich, w tym ołowiu. To wina pożaru składowiska?
Nielegalne wysypisko śmieci w gminie Grunwald 26.07.2018 r.
W miejscowości Mielno, położonej w Gminie Grunwald ktoś urządził sobie wysypisko śmieci posortowniczych. Nie jest znana dokładna ilość śmieci, jednak szacuje się, że znajduje się ich tam kilkadziesiąt ton. W chwili obecnej sprawę bada Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
Terminy sprawozdań środowiskowych
Witamy,
jak co roku przypominamy o terminach zbliżających się sprawozdań i obowiązkach raportowania wynikających z przepisów ochrony środowiska:
do 28 lutego:
- Należy wnieść opłatę roczną za rejestr BDO.
- Złożyć raport do KOBiZE (Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami) za 2018 rok.
do 15 marca:
- Złożyć do marszałka województwa roczne sprawozdanie o produktach w opakowaniach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi – dotyczy m.in. przedsiębiorców wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach.
- Złożyć do GIOŚ sprawozdanie w zakresie gospodarowania sprzętem elektrycznym i
elektronicznym oraz zużytym sprzętem – dotyczy m.in. przedsiębiorców wprowadzających na rynek sprzęt elektryczny i elektroniczny. - Złożyć marszałkowi województwa sprawozdania z zakresu ustawy o bateriach i akumulatorach – dotyczy mi.in. wprowadzających do obrotu baterie lub akumulatory.
- Złożyć marszałkowi województwa zbiorcze zestawienia danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania tych odpadów za poprzedni rok kalendarzowy – dotyczy wytwórców, zbierających i przetwarzających odpady.
do 31 marca:
- Złożenie wykazu zawierającego informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz wniesienie opłaty za korzystanie ze środowiska do właściwego urzędu marszałkowskiego;
Wszystkim podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą przypominamy o obowiązku terminowego składania wyżej wymienionych sprawozdań.
Masz problem z prawidłowym wypełnieniem sprawozdania i realizacją obowiązku raportowania?
Firma Agencja Ochrony Środowiska EKOPARK, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów świadczy usługę wypełnienia obowiązków sprawozdawczych.
Wszystkie zainteresowane podmioty zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakładce: http://www.ekopark.info.pl/oferta/usluga-srodowiskowa-audyt-doradztwo
Odpady zakopane pod ziemią
W Osowej Sieni policja oraz prokuratura badają sprawę związana z nielegalnym zakopywaniem odpadów pod ziemią. Odpady mogą być zakopane pod powierzchnią nawet kilku hektarów!!!!
http://www.zachod.pl/odpady-w-osowej-sieni-zakopane-nawet-na-kilku-hektarach/
Problem z masami ziemnymi pochodzącymi z placów budowy
Same kłopoty! W ostatnim czasie stosunkowo często organy administracji wszczynają postępowania w sprawie usunięcia z terenu różnych nieruchomości nawiezionych tam mas ziemnych. Zwykle chodzi o ziemię przywiezioną z placów budów. Według prawa są to… ODPADY!
Kolejne odpady, które miały nielegalnie zostać zakopane
Policja zatrzymała mężczyzn, którzy zamierzali zakopać sto ton śmieci na terenie wyrobiska żwirowni w Lewkówce pod Łodzią.
https://www.fakt.pl/…/lewkowka-pod-lodzia-chcieli-z…/9s8k9p6
Problem dewelopera z zanieczyszczonym gruntem
Gdy np. deweloper w Krakowie buduje bloki w miejscu dawnej stacji paliw, gdzie były nieszczelne zbiorniki i wyciekało paliwo, musi coś z tą ziemią zrobić.
I co zrobi?
Mieszkańcy małego miasteczka pod Krakowem, Olszanicy, boją się, że cały zanieczyszczony grunt wyląduje u nich pod nosem!
Czytaj więcej:
https://dziennikpolski24.pl/krakow-skazona-ziemie-chca-oczyszczac-w-olszanicy-sasiedzi-sa-pelni-obaw/ar/13536852
Zanieczyszczona ziemia na terenie centrum rozrywkowego w Krakowie
Tereny przy ulicy Dolnych Młynów w Krakowie- popularne miejsce rozrywki w Krakowie leży na skażonych gruntach. Wykryto 10-krotne przekroczenie normy dla cynku, a także kilkukrotne dla cyny i ołowiu. Analiza gleby wykazała też przekroczenia zawartości substancji ropopochodnych.
Śmieci na wyrobisku w Oświęcimiu
Pod lupą ekologów znalazła się firma z Oświęcimia. Do wykopanych dołów wsypywane są odpady pochodzące z remontów, odpady kopalniane oraz osady ściekowe. Firma przekonuję, że działa zgodnie z prawem i posiadanymi pozwoleniami.
Rekordowa kara dla zarządcy wysypiska w Zgierzu
Rekordowa kara dla zarządcy wysypiska w Zgierzu. W maju spłonęły tam tysiące ton śmieci. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska nałożył 1 milion złotych kary na zarządcę składowiska odpadów w Zgierzu.
Ponad milion kilogramów nielegalnych śmieci w portach Gdyni i Gdańska
Proceder sprowadzania śmieci w dalszym ciągu trwa. Pomimo wielu pożarów i afer związanych z nielegalnym importem śmieci oszuści dalej próbują wprowadzać do kraju nielegalne odpady. Funkcjonariusze Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku przeprowadzili wraz z Inspekcją Transportu Drogowego kontrolę w portach morskich w Gdyni i Gdańsku. Przeszukano kilkaset pojazdów oraz kontenerów. Wyniki są zastraszające. W kontenerach, które przypłynęły do Polski odnaleziono ponad milion kilogramów nielegalnych odpadów komunalnych pochodzących z Wielkiej Brytanii.
Uruchomiono procedurę zwrotu odpadów. Nadawcom grożą bardzo surowe kary finansowe a nawet kara więzienia.
Źródło: https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Nielegalne-smieci-w-porcie-w-Gdansku-i-Gdyni-n126262.html
Problem z trującymi resztkami spalonych odpadów
To się w głowie nie mieści! Trujące resztki spalonych śmieci mogą jeszcze miesiącami zalegać na pogorzeliskach. Za ich uprzątnięcie ostatecznie i tak zapłacą samorządy lub państwo. W sumie mogą to być dziesiątki milionów złotych! Czy po prostu – zapłacimy za to my! My wszyscy!
http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/1198504,pozary-wysypisk-smieci-trujace-resztki.html
Gleba i uprawy skażone metalami ciężkimi w Trzebinii
Mieszkańcy Trzebini i okolicznych miejscowości mają powody do niepokoju. Badania gleby i owoców przeprowadzone na składowisku przy ul. Słowackiego i w jego okolicy wykazały kilkakrotne przekroczenie norm metali ciężkich, w tym ołowiu. To wina pożaru składowiska?
Nielegalne wysypisko śmieci w gminie Grunwald 26.07.2018 r.
W miejscowości Mielno, położonej w Gminie Grunwald ktoś urządził sobie wysypisko śmieci posortowniczych. Nie jest znana dokładna ilość śmieci, jednak szacuje się, że znajduje się ich tam kilkadziesiąt ton. W chwili obecnej sprawę bada Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
Terminy sprawozdań środowiskowych
Witamy,
jak co roku przypominamy o terminach zbliżających się sprawozdań i obowiązkach raportowania wynikających z przepisów ochrony środowiska:
do 28 lutego:
- Należy wnieść opłatę roczną za rejestr BDO.
- Złożyć raport do KOBiZE (Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami) za 2018 rok.
do 15 marca:
- Złożyć do marszałka województwa roczne sprawozdanie o produktach w opakowaniach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi – dotyczy m.in. przedsiębiorców wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach.
- Złożyć do GIOŚ sprawozdanie w zakresie gospodarowania sprzętem elektrycznym i
elektronicznym oraz zużytym sprzętem – dotyczy m.in. przedsiębiorców wprowadzających na rynek sprzęt elektryczny i elektroniczny. - Złożyć marszałkowi województwa sprawozdania z zakresu ustawy o bateriach i akumulatorach – dotyczy mi.in. wprowadzających do obrotu baterie lub akumulatory.
- Złożyć marszałkowi województwa zbiorcze zestawienia danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania tych odpadów za poprzedni rok kalendarzowy – dotyczy wytwórców, zbierających i przetwarzających odpady.
do 31 marca:
- Złożenie wykazu zawierającego informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz wniesienie opłaty za korzystanie ze środowiska do właściwego urzędu marszałkowskiego;
Wszystkim podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą przypominamy o obowiązku terminowego składania wyżej wymienionych sprawozdań.
Masz problem z prawidłowym wypełnieniem sprawozdania i realizacją obowiązku raportowania?
Firma Agencja Ochrony Środowiska EKOPARK, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów świadczy usługę wypełnienia obowiązków sprawozdawczych.
Wszystkie zainteresowane podmioty zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakładce: http://www.ekopark.info.pl/oferta/usluga-srodowiskowa-audyt-doradztwo
Odpady zakopane pod ziemią
W Osowej Sieni policja oraz prokuratura badają sprawę związana z nielegalnym zakopywaniem odpadów pod ziemią. Odpady mogą być zakopane pod powierzchnią nawet kilku hektarów!!!!
http://www.zachod.pl/odpady-w-osowej-sieni-zakopane-nawet-na-kilku-hektarach/
Problem z masami ziemnymi pochodzącymi z placów budowy
Same kłopoty! W ostatnim czasie stosunkowo często organy administracji wszczynają postępowania w sprawie usunięcia z terenu różnych nieruchomości nawiezionych tam mas ziemnych. Zwykle chodzi o ziemię przywiezioną z placów budów. Według prawa są to… ODPADY!
Kolejne odpady, które miały nielegalnie zostać zakopane
Policja zatrzymała mężczyzn, którzy zamierzali zakopać sto ton śmieci na terenie wyrobiska żwirowni w Lewkówce pod Łodzią.
https://www.fakt.pl/…/lewkowka-pod-lodzia-chcieli-z…/9s8k9p6
Problem dewelopera z zanieczyszczonym gruntem
Gdy np. deweloper w Krakowie buduje bloki w miejscu dawnej stacji paliw, gdzie były nieszczelne zbiorniki i wyciekało paliwo, musi coś z tą ziemią zrobić.
I co zrobi?
Mieszkańcy małego miasteczka pod Krakowem, Olszanicy, boją się, że cały zanieczyszczony grunt wyląduje u nich pod nosem!
Czytaj więcej:
https://dziennikpolski24.pl/krakow-skazona-ziemie-chca-oczyszczac-w-olszanicy-sasiedzi-sa-pelni-obaw/ar/13536852
Zanieczyszczona ziemia na terenie centrum rozrywkowego w Krakowie
Tereny przy ulicy Dolnych Młynów w Krakowie- popularne miejsce rozrywki w Krakowie leży na skażonych gruntach. Wykryto 10-krotne przekroczenie normy dla cynku, a także kilkukrotne dla cyny i ołowiu. Analiza gleby wykazała też przekroczenia zawartości substancji ropopochodnych.
Śmieci na wyrobisku w Oświęcimiu
Pod lupą ekologów znalazła się firma z Oświęcimia. Do wykopanych dołów wsypywane są odpady pochodzące z remontów, odpady kopalniane oraz osady ściekowe. Firma przekonuję, że działa zgodnie z prawem i posiadanymi pozwoleniami.
Rekordowa kara dla zarządcy wysypiska w Zgierzu
Rekordowa kara dla zarządcy wysypiska w Zgierzu. W maju spłonęły tam tysiące ton śmieci. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska nałożył 1 milion złotych kary na zarządcę składowiska odpadów w Zgierzu.
Ponad milion kilogramów nielegalnych śmieci w portach Gdyni i Gdańska
Proceder sprowadzania śmieci w dalszym ciągu trwa. Pomimo wielu pożarów i afer związanych z nielegalnym importem śmieci oszuści dalej próbują wprowadzać do kraju nielegalne odpady. Funkcjonariusze Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku przeprowadzili wraz z Inspekcją Transportu Drogowego kontrolę w portach morskich w Gdyni i Gdańsku. Przeszukano kilkaset pojazdów oraz kontenerów. Wyniki są zastraszające. W kontenerach, które przypłynęły do Polski odnaleziono ponad milion kilogramów nielegalnych odpadów komunalnych pochodzących z Wielkiej Brytanii.
Uruchomiono procedurę zwrotu odpadów. Nadawcom grożą bardzo surowe kary finansowe a nawet kara więzienia.
Źródło: https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Nielegalne-smieci-w-porcie-w-Gdansku-i-Gdyni-n126262.html
Problem z trującymi resztkami spalonych odpadów
To się w głowie nie mieści! Trujące resztki spalonych śmieci mogą jeszcze miesiącami zalegać na pogorzeliskach. Za ich uprzątnięcie ostatecznie i tak zapłacą samorządy lub państwo. W sumie mogą to być dziesiątki milionów złotych! Czy po prostu – zapłacimy za to my! My wszyscy!
http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/1198504,pozary-wysypisk-smieci-trujace-resztki.html
Gleba i uprawy skażone metalami ciężkimi w Trzebinii
Mieszkańcy Trzebini i okolicznych miejscowości mają powody do niepokoju. Badania gleby i owoców przeprowadzone na składowisku przy ul. Słowackiego i w jego okolicy wykazały kilkakrotne przekroczenie norm metali ciężkich, w tym ołowiu. To wina pożaru składowiska?
Nielegalne wysypisko śmieci w gminie Grunwald 26.07.2018 r.
W miejscowości Mielno, położonej w Gminie Grunwald ktoś urządził sobie wysypisko śmieci posortowniczych. Nie jest znana dokładna ilość śmieci, jednak szacuje się, że znajduje się ich tam kilkadziesiąt ton. W chwili obecnej sprawę bada Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
Kolejne grunty skażone w wyniku pożarów 25.07.2018 r.
Niestety Trzebinia to nie jedyne takie miejsce. Jest Zgierz i kilka innych miejscówek! Badanie próbek gleby pobranej na miejscu pożarów wykazały poważne skażenie arsenem, ołowiem i kadmem.
Skażona gleba w wyniku pożaru składowiska odpadów w Trzebinii 18.07.2018 r.
W wyniku pożaru składowiska w Trzebinie skażona została gleba. W wyniku pożaru do gleby trafiło wiele niebezpiecznych związków w tym metale ciężkie takie jak : kadm, ołów, arsen. Mieszkańcy i władze powinny wiedzieć, jaki jest stopień ewentualnego zagrożenia. Wyniki badań będą także przydatne w procesie pozyskiwania dotacji na usunięcie odpadów – mówi Janusz Szczęśniak, starosta chrzanowski. Wyniki badań poznamy do 14 sieprnia br., choć jak zapewnia starosta powinno to nastąpić dużo wcześniej. Powiat kosztować one będą 43 tys. zł.
http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosci/malopolska-zachodnia/a/trzebinia-gleba-zostal-skazona-to-efekt-pozaru-na-skladowisku-beda-kompleksowe-badania,13319361/
Jednocześnie przypominamy że Agencja Ochrony Środowiska oferuje dla Państwa akredytowany pobór próbek gleby oraz jej akredytowane badania zgodnie z art. 147a ustawy Prawo Ochrony Środowiska : ,, Obowiązek wykonania pomiarów wielkości emisji :
1.Prowadzący instalację oraz użytkownik urządzenia są obowiązani zapewnić wykonanie pomiarów wielkości emisji lub innych warunków korzystania ze środowiska, w tym pobieranie próbek przez:
1) akredytowane laboratorium w rozumieniu ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U. z 2017 r. poz. 1226 oraz z 2018 r. poz. 650) lub
2)certyfikowane jednostki badawcze, o których mowa w art. 16 uchylony ust. 1 ustawy z dnia 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach (Dz. U. z 2018 r. poz. 143) – w zakresie badań, do których wykonywania są obowiązani
– w zakresie badań, do których wykonywania są obowiązani.’’
Zachęcamy do zapoznania się z zakładką OFERTA.